Spor Yaşamında Kadın Giyim

Günümüzde şık giyinmeyi seven ama rahatına düşkün olanların en çok tercih ettiği giyim tarzı spor giyimdir. Sadece spor yaparken değil hayatın birçok zaman diliminde kullanılması giyim sektörünü hareketlendirmiştir. Öyle ki mağazalarda spor giyim için ayrı rafların olduğu köşeler bulunmaktadır. En az erkekler kadar kadınların da kullandığı bu giyim tarzı zamanla çeşitlenmiş ve gardırobun büyük bir bölümünde yerini almıştır. 

Hafta içi tüm gün iş ortamında bulunan kadınlar zamanla klasik ve tek tip giyim tarzından sıkılmaktadır. Bundan dolayı spor parçalar rahatlığından dolayı hafta sonları tatillerde çok sık kullanılır. Kişinin bedenini sıkmadığı için özgür hissettirir. Hareket etmeyi kolaylaştırır. Yürüyüş yaparken, top oynarken, pilates yaparken ve yoga yaparken çok sık kullanılır. Çok fazla kullanılıyor olması rağbeti artırdığından dolayı çeşit çeşit spor giyim ürünleri tasarlanmaktadır. Spor yaparken rahat ve sade giyinmek önemli olduğundan, tercih edilen kıyafetler pratik ve işlevsel olmalıdır. Bedene uygun ve yapılan spora göre üretilmiş kıyafetler tercih edilerek, bedeni kısıtlama ve spor yaparken bunalma risklerinin önüne geçilmelidir. Eğer fazlalıkların toparlanması için bir seçim yapılacaksa taytlar oldukça iyi bir seçim olacaktır. Spor giyim sadece kıyafetlerden ibaret değildir elbette. Özellikle salonlarda yapılan sporlara kişi spor çantası hazırlayarak gitmelidir. Havlu, spor ayakkabı ve toka gibi sporda kolaylık sağlayacak eşyalar, yedek tshirt ve tayt ise mutlaka spor çantasında bulunmalıdır. 

Taytlar

Pantolonların sıkı ve dar kalıplarından sıkılanlar ve fermuarsız pratik kullanım isteyenler için taytlar güzel bir alternatiftir. Taytların pamuklu olması genellikle pek tercih edilmez. Bunun nedeni pamuklu kumaşların yumuşak olmasından dolayı kumaşın formunun çabuk bozulması ve diz bölgesinin iz yapması ve kötü bir görünüme sebebiyet verdiği gibi rahatlığı da etkilemesidir. Bu sebeple hem spor yaşamında hem de günlük giyimde taytların dayanıklı ve sıkı olması için polyester karışımı likralı kumaşlar tercih edilir. Likralı kumaşlar esnektir ve vücuda hava aldırır. Hava alan bir kumaş yapısına sahip olduğu için teri emer ve bedeni tahriş etmez. Aynı zamanda tayt vücudu sarar ve fit bir görünüm ortaya çıkmasını sağlar. Spor yaparken esnekliğinden dolayı yapılan spor çalışmalarında geniş bir hareket alanı sağlar. Esnemesinin yanında polyester karışımı bir kumaş tipine sahip olduğu için kolay kolay diz izi yapmaz ve kendini bırakmaz. Fakat polyester karışımı içermesinin bir olumsuz yönü temizlik konusunda hassas olunması gerektiğidir. Uzun süreli kullanımlarda vücudu sıktığından dolayı ter ile birleşince koku yapabilir. Özellikle spor ve koşuda kullanılan taytları tek kullanımdan sonra havalandırmak ve sıkı spor yapıyorsanız birkaç farklı alternatifinizin olması uygun olacaktır.

Taytlar sadece spor yapanların değil günlük hayatta konforuna düşkün kadınların kullandığı bir giyim parçasıdır. Öyle ki çalışan kadınların gardırobunda mutlaka bulunmaktadır. Deri, parlak saten, viskon ve spandex tipi kumaşlar günlük kullanımda oldukça fazla tercih edilir. Gömlekler ve bluzlar ile kombin yapıldığı zaman oldukça şık bir görüntü elde etmek mümkündür. Esnek ve dayanıklı olmasından dolayı kişiyi gün içinde sıkmaz ve bunaltmaz. Hareket özgürlüğü kazandırır. Taytların bir diğer avantajı da vücudu toparlayan bir özelliğe sahip olmasından ötürü kişiyi daha fit gösteriyor olmasıdır. 

Pek çok insan giydiği kıyafetlerin rahatlığı ve yapısına göre moodunun değiştiğini söyler ki, oldukça haklıdır. Sportif ve fit giyinmek kişiye kendini motivasyonu yüksek ve hareketli hissettirir. Renk olarak da oldukça geniş bir skalaya sahip olduğundan kombin yapılırken de kişiye büyük kolaylık sağlar. Kullanılacak olan mekana ve zamana göre spor ve klasik olarak kombin yapmak mümkündür. Spor ayakkabı ve çizmeler ile oldukça uyumlu olan taytlar, dört mevsim kullanıma elverişlidir. Özellikle kış aylarında fitilli ve triko kumaşları çok tercih edilenler arasındadır. Termal özellikte olan taytlar bedenin ısısını tuttuğu için ve dışarının soğuk havasını geçirmediği için kışın sert geçtiği şehir ve ülkelerde daha çok tercih edilebilir. Yazın ise daha çok hava almaya elverişli penye ve viskon kumaşlar kullanılabilir.

Spor Yaşamında Kadın Giyim

Eşofman

Eşofmanlar evde ve dışarıda spor yaparken kullanılabileceği gibi sadece spor aktivitesi sırasında değil günlük yaşamda da oldukça rahat kullanılabilen  parçalardandır. Tayta göre geniş bir kesime sahiptir ve bedene çok fazla yapışmaz. Fermuarlı olması ve ceplerinin bulunması eşofmanın tercihini arttırır. Pamuklu kumaşlar, polyester karışımı kumaşlar ve likralı kumaşlar eşofman üretiminde çok kullanılır. Eşofman hem rahat bir giyim olanağı sunar; hem de kişiye kendisini rahat ve fit hissettirir. Paçaları lastikli olan eşofmanlar son yılın trendleri arasında yer almayı, kullanım rahatlığı ve spor yaparken daha geniş bir hareket alanı sağlaması ile başarmıştır. Aynı zamanda eşofman altları pek çok spor üst giyim ürünleriyle de kombin yapılabilir. Tshirt, crop ve mevsime göre fermuarlı ya da kapşonlu sweatshirtler ile birlikte kullanılabilir.

Küçük Bir Yatırımla Online Butik Sahibi Olabilirsiniz yazımız da ilginizi çekecektir.

Şort 

Şortlar yaz aylarının vazgeçilmez bir parçasıdır. Yeri ve zamanına göre kombin yapıldığı zaman şık bir görüntü elde edilir. Günlük hayatta çok tercih edildiği için gardırobun vazgeçilmez kıyafetlerindendir. Spor yaparken oldukça konforlu bir kullanım sağlar. Kalçayı toparlayan yüksek bel şortlar karın bölgesini de toparlamaya yardımcı olur. Daha fit bir görünüm elde etmeye yardımcı olur. Şortlar uzunluklarına göre kişiye geniş seçim olanakları sunar. Yürüyüş ve koşu yaparken kullanımı rahat olduğu gibi, kısa olduğu için bacakları terletmez. Pamuklu ve polyester karışımı kumaşlar sık tercih edilir ve boy olarak da dizlerde biten şortlar pilates gibi esnek hareket etmeyi gerektiren sporlar için uygundur.

Şortlar uzun zamandır günlük giyim kombinlerinin de önemli bir parçası olmaktadır. Sadece spor giyimde değil, dört mevsimde de kendisine yer bulan şort ürünleri oversize sweatler ile de oldukça güzel bir kombin parçası olmaktadır.

Sporcu Bralet

Yapılan sporun türüne göre kıyafetler çeşitlenmektedir. Pilates, esneme egzersizleri ve vücut şekillendirme egzersizlerinde sporcu bralet kadınlar tarafından çok kullanılmaktadır. Toparlayıcı etkisi sayesinde göğüs sağlığı için oldukça önemli olan sporcu sütyenleri, kullanım kolaylığı ve rahatlığından dolayı son zamanların trend ürünleri arasında yer almaktadır. Hava alan bir kumaştan üretildiği için vücudu terletmez ve sıkı yapısı sayesinde çok fazla esneme yapmaz. Otururken, kalkarken, koşarken ve zıplarken göğüslerin hareket alanını kontrol altında tutar ve içerisinde bulunan destek sayesinde rahat bir kullanım sağlar. Daha çok ipli ve kalın askılı modeller tercih edilir. Omuzları ve sırtı saran tasarımı sayesinde belden destek almayı kolaylaştırır. Tayt ve şortlarla kombin yapıldığında çok şık bir kullanım sağlar. Eşofman altlarıyla da güzel bir görünüm elde edilebilir ve spor sırasında da büyük bir hareket özgürlüğü sağlar.

T-shirt

T-shirtler günlük yaşamda en çok kullanılan giyim seçenekleri arasındadır. Daha çok yaz mevsiminde tek başına tercih edilse de kış mevsiminde de hırkalar ve sweatshirtler ile tercih edilmektedir. amuklu kumaş teri çektiği için daha sağlıklı bir kullanım sağlayacağından genellikle pamuklu kumaş tercih edilir. İşe giderken, tatile çıkarken ve spor yaparken vazgeçilmez kıyafetler arasında yer alır. Bedene uygun kesimlerin tercih edilmesi daha şık görüntü oluştururken oversize kesim kumaşlarda salaş bir görüntü sevenler için uygun bir seçim olacaktır. V yaka, bisiklet yaka ya da kayık yaka gibi yaka gibi oldukça geniş bir model yelpazesi bulunmakta olduğundan, kişinin sevdiği yaka tipi ve kullanacağı yerin özelliğine göre kişisel tercihlerine göre seçim yapabileceği oldukça geniş seçenekleri vardır.. Rengarenk renk seçenekleri her kombine uyum sağlayacak olan tshirtler, kadınların gardırobunda bulunan basic parçalardandır. Üzerine gömlek veya ceket ile kullanım sağladığı için yaz mevsimi dışında diğer mevsimlerde de giyilebilir. 

T-shirtler spor yaparken rahat bir kullanım alanı sağladığı için de oldukça fazla tercih edilir. Spor yaparken pamuklu kumaşa sahip tshirtlerin tercih edilmesi ve polyester karışımı az olan kumaşların tercih edilmesi, vücudu terletmemesi ve ferah bir hissi koruması açısından daha çok tercih edilmektedir. Bundan dolayı kadınlar yoga, pilates ya da fitness yaparken pamuklu tshirtleri daha çok tercih ederler. Pamuklu tshirtler hava alan bir kumaş yapısına sahip olduğu için kişiyi sıkmaz ve hareket alanını kısıtlamaz. Sporun yanında günlük yaşamda kullanım açısından oldukça pratik bir şekilde pek çok alternatifle kombin yapılabilir. Kot ceketler ile ve jean pantolonlar ile zamansız şık bir görüntü yakalamak mümkündür. Spor ayakkabılar ile tamamlandığında hafta sonu tatili için mükemmel bir kombin oluşturulabilir.