Kadın Üst Giyim Ürünü Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şık bir kombin oluşturmanın en büyük sırrı pahalı ve gösterişli kıyafetlerden ziyade vücut yapınıza göre giyinmenin detaylarını bilmektir. Bu bilince ulaştığınız zaman oldukça sıradan bir kıyafet bile üzerinizde özel dikilmiş bir elbise gibi durabilir. Yine aynı şekilde vücut tipinize uygun olmayan bir üst giyim ürünü, ne kadar şık olursa olsun sizin tarzınızı yansıtmaktan uzak olacaktır. Dolayısıyla gardırobunuzu yenilemeden önce kendi vücut tipinizi iyi tanımalı, uzman fikirlerinden destek almalısınız. Bu destek ile zamanla kazandığınız farkındalık, alışverişlerinizi de çok daha zevkli ve kolay hale getirir. Ufak detayların görünümünüzde oluşturduğu büyük farkları gözlemlemek, hayatınızda yeni pencerelerin açılmasını kolaylaştıracaktır.

Toptan Bayan Giyim ile ilgili merak ettikleriniz

Kadın Üst Giyim için Renk Seçimleri

Üst giyim tercihinizde dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan biri de renk seçimidir. Her ne kadar oldukça kişisel bir seçim olsa da nasıl göründüğünüzü önemsiyorsanız, renk seçimlerini de önemsemeniz gerekecektir. Örneğin; kilolu bir vücut tipine sahipseniz üst giyim ürünlerinizde parklar renklerden kaçınmanızda fayda var. Elbette ki her zaman siyah giymek zorunda değilsiniz. Ancak fazla kiloları ön plana çıkaran parlak desenler yerine daha sade renkler tercih etmek ve mümkünse alt giyimle uyumlu olmasına özen göstermek, sizi oldukça fit ve şık göstermeye yetecektir. Canlı renklerden vazgeçemem diyorsanız üzerinize yapışmayan rahat bir üst, özgüven dolu bir gülüş de harika görünmenizi sağlayacaktır.

Kadın Üst Giyim Ürünü Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Üst giyiminiz için renk seçimi yaparken vücut tipinizin yanı sıra kombin seçiminize de dikkat etmelisiniz. Birbiri ile uyumsuz renkler yerine birbirini tamamlayan seçimler yapmak, bir bütün olarak doğru kombine ulaşmanızı sağlar. Örneğin; lila bir ayakkabıyı yine lila rengi bir gömlek ile tamamlayabilirsiniz. Bu noktada zıt renklerin uyumunu da es geçmemek gerekir. Siyah ispanyol paça pantolon üzerine dar ve beyaz bir body birbirini tamamlayan zıt seçimlere örnek gösterilebilir.

Kış Stili için Gardırobunuzda Neler Olmalı? yazımızdan da fikir edinebilirsiniz.

Kumaş Çeşitleri

Kıyafet dikiminde ve seçiminde önemli rol oynayan kumaş seçimi, giyim alışkanlıklarınızı belirler. Çünkü bir elbisenin kalitesini ve özelliklerini belirleyen kumaşıdır. Siz de şık görünmek ve kendi konfor alanınızı genişletmek için kumaş çeşitlerini öğrenmeli, bu doğrultuda doğru ve sağlam tercihler yapmalısınız.

Kumaş çeşitleri denilince akla genel olarak keten kumaşlar, pamuklu kumaşlar, viskon kumaşlar, yünlü kumaşlar, kamgarn kumaşlar, saten kumaşlar, kadife kumaşlar, ipek kumaşlar gelir. Keten kumaşların en belirgin özellikleri yumuşak ve parlak olmalarıdır. Çok kolay buruştukları için üst giyimde en sık kullanılanlar arasında yer almazlar. Yünlü kumaşlar ise ısı yalıtım özelliği ile kış aylarının vazgeçilmezleridir. Triko, hırka, kazak ve kabanlarınızda kullanılır ve ürün kalitesini arttırır. Üstelik kolayca şekil alabilen yapısı ile kırışıklığa dirençlidir. Sık sık ütü gerektirmez. Saten de yine pamuk ipliğinden yapılmıştır, ancak daha hafif ve parlak bir yapıya sahiptir. Oldukça yumuşak olan bu kumaşı gömleklerinizde tercih edebilirsiniz. Kolay kırışmayan yapısı ile günlük hayatınızda size vakit kazandırır. Dayanıklı, esnek ve terletmeyen hafif kumaşı ile ipek de kaliteli üst giyim ürünlerinin ham maddesi olmaktadır. Dezavantajı ise çabuk leke tutması ve makinede yıkanmamasıdır. Sentetik kumaşlar ise doğal olmasa da oldukça dayanıklıdır. Kiri hapseden yapılarından dolayı sıkça yıkanmaları gerekir.

Küçük Bir Yatırımla Online Butik Sahibi Olabilirsiniz yazımız da ilginizi çekebilir.

Üst Giyim Çeşitleri

Sık kullanılan üst giyim çeşitleri, mevsime göre değişmektedir. Yaz aylarında t-shirt, kısa kollu gömlek ve askılılar öne çıkarken kış aylarında bu liste kabarıyor. Mont, yağmurluk, hırka, ceket, kazak, sweat, triko, bluz gibi üst giyim ürünleri, markalar tarafından geniş ürün yelpazesi ile sunuluyor. Bu çeşitlilik arasından seçim yapmanız ise daha önce de belirttiğimiz gibi vücut yapınıza uyum sağlayan giyim tarzını bulmakla mümkündür. Daha sonra doğru renk ve uygun kullanım alanı yaparak seçeneklerinizi daraltabilir, kombininizi daha değerli hale getirebilirsiniz.

Kullanım Alanına Göre Tercih Yapın

Bazen sizi şık gösteren en önemli detay, doğru elbiseyi doğru yerde giymenizdir. Bu kural üst giyimde de geçerlidir. Hem kaliteli bir tarz oluşturmak hem de sağlığınızı korumak için uygun ortam ve hava koşullarını da dikkate almalısınız. Evinizin konforunda pamuklu bir pijama, özel bir yemekte ise tül saten gömlek size en çok uyum sağlayan üst giyim ürünü olabilir.

Ofis Tarzı Giyinmek ve Resmi Bir Görüntü Oluşturmak İstiyorsanız

  • Yaz aylarında keten, ipek, ya da şile bezi kumaş yapısına sahip gömlek tercih edebilirsiniz Terletmeyen bu kumaşlar, size daha ciddi bir görünüm kazandıracaktır
  • Hem yaz hem kış aylarında gömleğinizi şık bir fular ile süsleyebilirsiniz.
  • Düz renk polo yaka t-shirtler kullanabilirsiniz.
  • Kış aylarında triko kazak ve ceket kombini yapabilirsiniz.
  • Kaşe kaban tercih edebilirsiniz.

Yaza Girerken Gardırobumuzda Neler Olmalı? yazımızdan da fikir edinebilirsiniz.

Renkli Bir Gezi Kombini Oluşturmak İstiyorsanız

  • Yaz aylarında parlak desenli t-shirt ya da krep kumaş bluz tercih edebilirsiniz. Beyaz, lila, turkuaz gibi renkler hem size hem de mevsime çok yakışacaktır.
  • Soğuk havalarda ise modası geçmeyen şişme mont ve asimetrik kesim trend kazaklar ile sıcacık bir uyum yakalayabilirsiniz.

Özel Bir Gün için Hazırlanıyorsanız

Her zaman olduğunuzdan daha şık görünmek için abartılı desenlerden kesinlikle kaçınmalısınız. Bunun yerine ufak detaylarla öne çıkan zarif ve sade modeller tercihiniz olmalıdır. Bol kesim yerine dar kesim tercih etmek ideal olacaktır. Örneğin, tül detaylı v yaka siyah bir bluz, sizi oldukça asil gösterecektir.

İş Hayatında Kadın Giyim yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Vücut Yapınıza Uygun Şekilde Giyinin

Vücut yapınıza göre giyinmenin, elbiseye dair tüm özelliklerden daha önemli olduğunu söylemiştik. Binlerce lira ödenen bir bluz, ona uyum sağlamayan bir vücutta kalitesiz görünecektir. Siz de uygun fiyata yüksek kaliteli kombinler oluşturmak istiyorsanız aşağıdaki detaylara özellikle dikkat etmelisiniz.

İnce Yapılı İseniz

İnce yapılıysanız rahatlıkla dar kesim gömlekler giyebilirsiniz. Bu kombini bel çevrenizi ortaya çıkaracak kemerler ile süsleyebilirsiniz. Bununla beraber crop bluzlar ve kısa t-shirtler fit yanınızı ortaya çıkaracaktır. Kış mevsiminde kaban tercihi yaparken de yine belden sıkmalı kemer detaylı kabanlar ilk seçiminiz olabilir.

Toplu Vücut Yapısına Sahipseniz

Yatay çizgiler yerine dikey çizgiler tercih etmeye çalışmalısınız. Her ne kadar koyu renklerin daha fit gösterdiği bir gerçek olsa da doğru çizgi seçimi ile canlı renkler kullanmanız da mümkündür. Bunun yanı sıra fazla kilolarınızı ortaya çıkaracak dar parçalardan uzak durmalısınız. Ya da üst kısmı dar olan fakat göğüs altında bollaşan modelleri deneyebilirsiniz. Özellikle bel çevresinde kemer, zincir gibi aksesuar bulunduran gömlek ya da kazaklar da sizi olduğunuzdan kilolu gösterecektir. Kaban seçiminde ise ne kadar sevimli olsa da kürk ve peluşlu modellerden uzak durmak ve daha dar kesim modellere yönelmek daha fit görünmenizi sağlayacaktır.

Kısa Boylu İseniz

Fazla bol kıyafetler daha kısa boylu görünmenize neden olacaktır. Eğer fazla kilo probleminiz yoksa dar bluz, gömlek ya da t-shirt tercih etmeye çalışın. Karışık renk ve desenlerden uzak durmaya çalışın. Uzun hırkalara ve bel hizasında biten ceketlere yönelin. Üst giyiminizde V ve U yaka tercih etmeye çalışın. Son olarak ince kemer ve dikey çizgiler ile çok daha fit ve uzun görünmenin keyfini çıkarın.

Uzun Boylu İseniz

Cep detaylı uzun hırka ve kabanlar size çok yakışacaktır. Orantısız bir görüntü oluşturmamak için küçük desenlerden kaçınmaya çalışın. Bol kesim elbiselere geniş kemerler kullanabilirsiniz. Pantolonların kısalığından şikayetçi iseniz dar paça pantolonlar ideal bir seçenek olabilir. Kıvırdığınız zaman özellikle yaptığınız izlenimi ve oldukça şık bir görüntü oluşacaktır.