Kadın Alt Giyim Ürünü Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dış görünümünüzde oldukça etkili bir role sahip olan kadın alt giyim ürünleri, doğru seçim ile size büyük bir avantaj kazandıracaktır. Olduğunuzdan daha fit görünmek ve vücut yapınıza en uygun alt giyim ürününü seçebilmek için bazı ayrıntıları es geçmemekte fayda var. 

Estetik duruşun yanı sıra daha öncelikli olması gereken diğer konu ise kumaş kalitesidir. Ne kadar iyi görünürseniz görünün, size yeteri kadar konfor sunmayan bir pantolonun içinde rahat hissetmeyeceksiniz. Bu nedenle estetik dokunuşlar ve kaliteli kumaşın bir araya geldiği seçimler yapmalısınız. Bu temel kaidelere dikkat ettikten sonra geri kalan ayrıntıların ve doğru seçimlerin her vücut tipi için farklı olduğunu da hatırlatmak isteriz. Şık görünmek ve doğru alt giyim ürünü seçmek için öncelikle kendi vücudunuzu iyi tanımalısınız.

Kadın Alt Giyim için Renk Seçimleri

Fazla kilolarını gizlemek ya da daha uzun görünmek isteyen kadınlar pantolon, tayt gibi alt giyim ürünlerinde renk seçimine özellikle dikkat etmelidir. Vücudunuzun üstü dar ve ince, alt bedeniniz ise kalın yapıdaysa koyu renk pantolonlar sizin için ideal olacaktır. Desenli ve açık renk pantolonların, dikkati kalça bölgenize çekeceği unutulmamalıdır. Özellikle koyu mavi, siyah gibi renkler sizi daha ince gösterecektir. Elma vücut tipi olarak adlandırılan üst bölgenin geniş alt bölgenin dar olduğu beden yapılarında da, seçenekleriniz daha fazladır. Herhangi bir kısıtlamaya gitmeden istediğiniz renk pantolon seçebilirsiniz. Kısacası hangi vücut tipine sahip olursanız olun renk seçimindeki püf nokta, parlak renkler ile görünürlüğü arttırmak ya da soluk, koyu renklerle daha az dikkat çekici hale getirmektedir.

Kadın Alt Giyim Ürünü Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kumaş Çeşitleri

Size en üstün konforu sağlayacak alt giyim ürününü seçebilmeniz, kalite ve fiyat ilişkisini doğru değerlendirebilmeniz için kumaş çeşitlerini bilmeniz gerekmektedir.

Oldukça yumuşak ve esnek yapıya sahip olan yün tivit kumaş, kilolu insanların vücut yapısına uygun değildir. Kıvrımları kolayca belli edecek yapıdadır. Aşırı ısıya dayanıklı olmamakla beraber oldukça dikkatli ütülenmesi gerekir.

Yünlü gabardin kumaş da yine ütü ile arası iyi olmayan kumaşlardandır. Sıcak tutan özelliği ile kış mevsiminde tercih edilir. Pantolonlarınızı kendiniz dikmek ve yeni tarzlar oluşturmak istiyorsanız viskon kumaş sizin için ideal olacaktır. Çok yönlü yapısı sayesinde birçok dikim tarzına uyum sağlayabilir, ipek ve polyester kumaşlarla birleştirilebilir. Parti kumaşlar ise zengin renk seçeneği, parlak yapı ve kaliteli bir dokusu ile öne çıkmaktadır.

Özel bakım gerektiren kadife kumaşlar ise yumuşak bir dokuya sahiptir. Esnekliği ve şekli sayesinde diğer kumaşlardan kolayca ayırt edilebilir. Özellikle zorlu lekeler için hassas bir yıkama gerektiren bu kumaş için kuru temizleme ideal olacaktır. Pürüzsüz bir yumuşaklık ve konfor sunan ipek ise, diğer ipliklerle birleştirilebilir. Hafif ve ince olması nedeni ile özellikle yaz aylarında tercih edilmektedir.

Alt Giyim Ürünleri

Alt giyim kategorisinde yer alan ürünler genel itibari ile pantolon, tayt, etek, eşofman altı, şort olarak sıralanabilir. Ortamına göre her kadının ihtiyacı olan bu parçalar şık bir giyimin de ana aktörleridir. Gardırobunuzun alt giyim bölmesini doldururken dikkat etmeniz gerekenler ise vücut yapınızın ve ihtiyaçlarınızın farkında olmanızdır. Buna ek olarak kendi tarzınızı oluşturduğunuzda zamanla bu konuda daha uzman hale geleceksiniz.

Eşofman altı tercihi yaparken mevsimi göz önünde bulundurmalısınız. Kış aylarına özel tasarlanan kumaşlar, sizi rahatsız hissettirecektir. Bunun dışında yumuşak ve tüylenmeye karşı dirençli yapı uzun süre kullanım rahatlığı sağlayacaktır. Etek tercihi yaparken yine pantolonda olduğu gibi vücut yapınız ön plana çıkmalı, sizi olduğunuzdan daha kilolu gösterecek kabarık modellerden uzak durulmalıdır. Tayt rahatlığından vazgeçemeyenlerdenseniz dikkat etmeniz gereken birincil ölçüt, kumaşın yapısı olacaktır. Piyasada satılan bazı ucuz taytlar iç göstermekte, fark edilmediğinde büyük sorunlara ve şık olmayan basit görüntülere yol açmaktadır. Hem spor yaparken, hem de günlük hayatta rahatlıkla kullanabileceğiniz kalitede taytlar, sizin için oldukça kullanışlı olacaktır.

Kadın Üst Giyim Ürünü Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler yazımıza da göz atabilirsiniz.

Kullanım Alanına Göre Tercih Yapın

Şık olmanın en önemli püf noktalarından biri de ortama göre doğru kıyafet seçimi yapabilmektir. Zira en özel tasarlanan pantolon bile doğru ortamda kullanılmadığı takdirde absürt duracaktır. Bu bilgiyi günlük hayatımıza enjekte edebilmek için alt giyim ürünlerinin kullanım alanını bilmemiz gerekiyor.

Ev, spor salonu, sahil gibi rahat alanlarda yumuşak yapısı ve esnek yapısı ile üst düzey konfor sağlayan eşofman, tayt ya da jogger pantolonlar tercih edilebilir. Sportif amaçlar doğrultusunda kullananlar genellikle termal kumaşlar tercih etmektedir. Aynı zamanda tayt da rahatlık isteyen kullanım alanları için ideal seçenektir.

Binlerce model ve tasarıma sahip pantolonlar ise kullanım alanları ve kumaş kalitesine göre kategorize edilmektedir. Günlük hayatta kargo pantolon, boru paça, skinny model, bermuda şort, kapri, golf pantolon, marangoz kot gibi gibi modeller öne çıkmaktadır. Resmi hayatta ise kumaş ve keten pantolonların daha öncelikli olduğunu söyleyebiliriz. Günümüzde özel davetlerde de pantolon sık sık kullanılmalıdır. Bir öneri olarak sizler de nişan, düğün, mezuniyet gibi önemli günlerde pantolon giymek isterseniz parlak ve canlı görünüme sahip, kemer detaylı havuç pantolonları tercih edebilirsiniz.

Vücut Yapınıza Uygun Şekilde Giyinin

Kadın alt giyim ürünlerinde doğru tercih yapmanın en önemli püf noktasının kendi vücudunuzu tanımak olduğunu daha önce de belirtmiştik. Vücut yapınıza göre giyinmek, hem sizi hem de taşıdığınız kıyafeti daha özel hale getirecektir. Küçük detayların ortaya çıkardığı büyük farkları gördüğünüzde siz de şaşıracak ve bu detaylara tüm giyim alışkanlıklarınızda dikkat edeceksiniz.

İnce Yapılı İseniz

Özellikle bel çevrenizi ortaya çıkaracak düşük belli pantolonlar tercih edebilirsiniz. Kemer, zincir gibi aksesuarları rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Toplu Vücut Yapısına Sahipseniz

Özellikle göbeğinizi ve bel çevresindeki fazlalıkları ortaya çıkaracak düşük bel pantolonlardan kaçınmalısınız. Fazla kiloları öne çıkaracak aksesuarlar kullanmak yerine daha sade bir tarz tercih edilmelidir. Desenli ve renkli pantolonlar yerine koyu ve düz modeller daha fit görünmenize yardımcı olacaktır. Aşırı dar seçimler yapmak yerine mom ya da boru paça pantolon modellerine yönelebilirsiniz.

Kısa Boylu İseniz

Ufak detaylar yakalandığı zaman kısa boylu kadınlar, oldukça şık bir kombin oluşturabilmektedir. Dolayısıyla kısa boyun giyim konusunda bir dezavantaj olduğunu düşünenler yanılmaktadır. İşte kısa boylu kadınların zarafetini daha uzun bir görünüm ile taçlandıracak olan alt giyim detayları:

  • Tüm vücut aynı renk giyinmeye özen gösterin Abartılı pantolon desenlerinden uzak durun.
  • Hafif topuklu ayakkabı eşliğinde İspanyol paça pantolon kullanabilirsiniz.
  • Diz hizasındaki eteklerden kaçının.
  • Yüksek belli etek ve pantolonlar bacak boyunuzu daha uzun gösterecektir.
  • Enine çizgiler yerine dik çizgiler olan parçalar kullanmaya çalışın.

Uzun Boylu İseniz

  • Fırfırlı ya da kabartma detaylı etekleri kullanmak, boyunuz ile beraber şık bir görünüm oluşturacaktır. Aynı zamanda uzun etekleri de rahatlıkla tercih edebilirsiniz.
  • Paça boyunun fazla kısa olmamasına özen gösterin. Bu boyunuzun dezavantaj gibi görünmesine yol açacaktır. Terziden yardım alabilir ya da uzun jean kullanabilirsiniz.
  • Giyiminizde renk kolajları oluşturmaktan kaçınmayın. Şık desenli pantolonlarınızı, ceket ve gömlek gibi parçalarla kombin yapabilirsiniz.