İş Hayatında Kadın Giyim

Giyim konusu geçmişten günümüze insanların özenle üzerinde durduğu bir alandır. Kadın erkek fark etmeksizin dikkat edilen bu husus son zamanlarda modanın gelişmesi ile iyice yaygınlaşmıştır. Kadınların toplum içinde yerinin ve öneminin gittikçe artması ve birçok alanda kendini geliştirmesi elbette iş hayatına da yansımaktadır. Artık kadınlar ev yaşamı içindeki üretimi çeşitli meslek gruplarına taşıyarak kendini geliştirme imkanı bulmaktadır. Kadınların iş yaşamında bu kadar var olması, çalışılan kurumların çeşitlenmesi ve giyime verdikleri önem ile modayı yakalamaya çalışmalarının sonucunda iş hayatında kadın giyim alternatifleri gelişmiştir. Önceleri sadece belli başlı kıyafetler üzerine yoğunlaşan giyim firmaları zamanla gelişerek kadının toplum içindeki değişimine destek olmuştur.  Her alanda olduğu gibi iş hayatında da kişinin kimliğinin şekillenmesinde ve yeterli değeri görmesinde önemli rol oynayan giyim konusu kadınların neredeyse ilk sırada değerlendirdiği kriterlerden biri olmuştur. Saygınlık, şıklık ve rahatlık gibi konuların çok konuşulduğu ve üzerinde kafa yorulduğu şu zamanda; moda tasarımcılarının, giyim markalarının, toptan satış sitelerinin üzerinde çok çalıştığı bir sektör haline gelmiştir.

İş Hayatında Genel Hatları ile Kadın Giyim

İş hayatında kullanım açısından rahat olması için pamuklu terletmeyen kumaşlar kullanılmalıdır. Gün içinde rahat hareket etmek için bedene uygun rahat kesim kıyafetler tercih edilmelidir. Hareketli ve yoğun desenleri olan parçalar yerine sade ve şık kıyafetler kullanılmalıdır. Derin yırtmaçlı ve dekolteli kıyafetlerin seçilmesi gün içinde hareketleri kısıtladığından daha az tercih edilebilir olacaktır. İş kıyafetine uygun aksesuarlar kullanılması kombini tamamlayacaktır. İş hayatında giyim denildiği zaman sadece kıyafet akla gelmemelidir. Kıyafete uygun ayakkabı seçimi yapmakta oldukça önemli konulardandır. Koyu renkli yüksek topuklu çok ses yapan ayakkabılar yerine rahat kullanımı olan topuk boyu az ayakkabılar kullanılmalıdır. Resmi kurumlarda beyaz gömlek, siyah etek veya pantolon kullanımı ciddi bir görüntü sağlayacağından çalışan bir kadının gardırobunda mutlaka olmalıdır. Genel anlamda bakıldığında iş kıyafetinin uyumlu olması için çanta ve ayakkabı dahil birçok parça uyum içinde seçilmelidir.

İş Hayatında Gardırobun Olmazsa Olmaz Renkleri

İş hayatında tercih edilen renkler çalışan kurumun türüne ve işin niteliğine göre değişmektedir. Kamu kurumları ve kamu kurumu niteliğindeki kuruluşlarda çalışanlar daha çok koyu renkleri seçmelidir. Koyu renkler ciddi bir görüntü oluştururken diğer parçalar ile kombin yapılması kolaydır. Siyah, lacivert ve gri renkleri gardırobun olmazsa olmaz renklerindendir. Koyu renk pantolon, etek ve ceketler gardırobun basic parçalarını oluşturur ve birçok parça ile uyum sağlar. İş yemeklerinde ve özel davetlerde kullanımı rahattır. Klasik babetler ve stiletto ayakkabılar ile pratik bir şekilde şık görüntü elde edilebilir.  Özel sektörde çalışanlar için yine koyu renkli parçalar kullanılırken mavi, pembe, mor gibi hareketli renkler de tercih edilebilmektedir. Takılan aksesuar ve yapılan makyaj ile şık bir kombin yapılabilir.

İş Hayatında Kadın Giyim

İş Yaşamında İkili Takım Şıklığı

İkili takımlar iş yaşamında kadınların sıklıkla tercih ettiği kombinler arasında yer almaktadır. Çeşitli kumaşlardan oluşan bu takımlar ofis şıklığını yakalamak isteyen kadınların vazgeçilmezleri arasında yer alır. Kurumsal bazlı şirketlerde çalışan kadınların daha çok kullandığı bu takımlar ciddi görüntüsü ve zarif şıklığı ile kadınları büyülemektedir. Pantolon ve bleazer, etek ve bluz, pantolon ve gömlek gibi kombinler ile sık sık tercih edilir. İkili takımların kadınlara sağladığı en güzel kolaylık alt ve üst giyimi ayrı ayrı düşünmeden kullanılmasıdır. Toplantıların ve iş yemeklerinin de kurtarıcısı olan bu ikili parçalar zamansız şıklık sağlar. Gömlekler ve başka ceketler ile değiştirilerek günlük hayatta da kullanılmaktadır. Alınırken kişinin gardırobunda bulunan diğer giyim parçaları ile uyumu ve kombin yaparken ki rahatlığı düşünüldüğünde ikili parçalar oldukça önem taşımaktadır.

Toptan Bayan Giyim Nedir? yazımız da ilginizi çekebilir.

Şıklığı ve Rahatlığı Bir Arada Arayanlar İçin Gömlekler

Gömlek hayatın birçok alanında kullanılan kurtarıcı parçalardandır. İş hayatının da olmazsa olmaz parçalarından biri olan gömlek klasik giyimin joker adeta parçasıdır. Çizgili, düz, çiçekli modelleri ile her kesime hitap etmektedir. Alt giyimin tamamlayıcısı olan gömlekler doğru şekilde kombin yapıldığı zaman iş yaşamında kolayca şıklığı yakalamaya yardımcı olur. Dar ve geniş kesimleri ile her şekilde kullanıma uygun olan gömlekler kadınların yaz ve kış fark etmeksizin kullandığı parçalardandır.

İş Yaşamında Pantolon Rahatlığı

Geçmişten günümüze en çok kullanılan parçalardan olan pantolon iş yaşamında da çok sık tercih edilmektedir. Spor ve klasik olarak birçok tarzı bulunur. Dar paça ve geniş paça kesimleri ile şıklığı ve rahatlığı bir arada sunar. Kot, krep, viskon, aerobin kumaş tasarımları ile her alanda tercih edilmektedir. İş yaşamında kadınların gömlek ve bluzlarının tamamlayıcı parçasıdır.

Etekler

Kişinin tarzına modaya olan ilgisine göre farklı alternatifler şeklinde karşımıza çıkan etekler kadınların zamansız şıklığı yakaladığı parçalardandır. Farklı boyları ve çan, pileli, dar kesimleri ile birçok çeşidi bulunur. Yazın ve kışın pratik olması ve şık olması neticesinde kadınların gardırobundan ayırmadığı bir parçadır. Renkli sade tasarımlı bluz ve klasik gömlekler ile tamamlandığında günlük kullanım için uygundur. Çalışılan kurumun niteliğine göre fonksiyonel olarak tamamlanabilmektedir. İş yaşamında kullanılan kalem etek birçok kadının gardırobunda yer alan bir parçadır. Basic bir ürün olduğu için üzerine her türlü şık parça uyum sağlamaktadır.

Ofis Şıklığını Tamamlayan Ceketler

Ceket birçok kişi tarafından giyildiği için oldukça fazla çeşidi vardır. Bu kadar çok tasarımının olması çoğu zaman seçim yapmayı zorlaştırır. Seçim yaparken dikkat edilmesi gereken kriterler arasında ilki bedene uygun ceket seçmektir. Boyu, kesimi, omuz genişliği ve yakası ile bir bütün oluşturan ceketler doğru tercih yapılmadığında kişiyi olduğunda zayıf veya kilo gösterebilir. Ceket seçiminde bir diğer kriter ise rengidir. Toprak tonu, siyah ve gri gibi renkler her renge uyum sağlayan renklerdir. Bu sebeple tercih ederken bu tonlara ağırlık vermek gardıropta yer alan diğer parçalar ile kombin yapılmasını kolaylaştıracaktır. Ceketler iş yaşamında kadınların pantolon ve eteklerinin üzerine tamamlayıcı olarak yer verdiği bir parçadır. Kullanılacak zamana ve mekana göre seçim yapıldığında kişiyi rahat hissettirir. Sanılanın aksine soğuk havaların değil ilkbahar ve sonbaharın geçiş havalarında da oldukça değerlendirilir bir parçadır. Topuklu ayakkabıdan ziyade beyaz spor ayakkabılar ile de tamamlanabilmektedir. 

Elbise ile Şıklığı Yakalayın

Elbise günlük yaşamda ve iş yaşamında tek parça olmasının verdiği avantaj ile sık olarak tercih edilenler arasındadır. Makyaj ve uygun aksesuar ile tamamlandığında oldukça şık bir görüntü elde edilen elbiseler yeri ve zamanına göre oldukça kurtarıcıdır. İş toplantılarında lacivert, siyah ve gri tonları çok sık kullanılır. Kumaş seçimi yaparken mat krep kumaşların ön planda tutulması önemlidir.  Parlak saten veya krep kumaşlar iş yemeklerinde tercih edilen kumaşlardandır. Üzerine renkli bleazer ceketlerin sıklıkla tercih edildiği ceketler uygun ayakkabı ile taçlandırıldığı zaman hem günlük yaşamda hem de iş yaşamında kadınların vazgeçilmezidir. Doğru kesim ve beden seçimi yapıldığında kişinin vücut hatlarını oldukça düzgün gösterir. Boyuna çizgili elbiseler zayıf ve uzun gösterirken enine çizgili elbiseler kişi olduğundan toplu göstermektedir. İş hayatında en çok tercih edilen elbise türü kolsuz yaka detaylı ve bedene yapışan elbiselerdir.